•   Henryk Sienkiewicz

        •    W 1993 roku Samorząd Szkolny przedstawił całej  społeczności uczniowskiej kandydatów na patrona. Dwa lata trwały prace nad wyborem odpowiedniego kandydata, wśród których znalazły się nazwiska takie jak: Mikołaj Rej, Maria Konopnicka, Wanda Rutkiewicz i Henryk Sienkiewicz. 

             28 sierpnia 1995 roku uchwałą Rady Pedagogicznej zadecydowano, że patronem Szkoły Podstawowej w Strzelcach będzie Henryk Sienkiewicz. Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, uczniowie i ich rodzice postanowili nadać szkole imię dokładnie w 80 rocznicę śmierci pisarza. Od tej chwili dzień 15 listopada obchodzony jest jako Dzień Patrona.  

    • "Trzeba przede wszystkim coś ogromnie umiłować, a wówczas miłość będzie parła do czynu i z pomocą rozumu znajdzie drogę." Henryk Sienkiewicz

          • Dzieciństwo

            Dzieciństwo

            Henryk Sienkiewicz urodził się 5 V 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Pochodził ze zubożałej rodziny ziemiańskiej, a przez matkę spokrewniony był z największymi rodami szlacheckimi.

          • Młodość

            Młodość

            Nauki pobierał przyszły pisarz w Warszawie. Po roku studiów medycznych przeniósł się na wydział filologiczo-historyczny. W tym czasie zadebiutował jako dziennikarz, drukując pod pseudonimem „Litwos” felietony w prasie warszawskiej.

          • Debiut

            Debiut

            W 1872 roku ogłosił drukiem swą pierwszą powieść „Na marne”, w której krytycy dostrzegli rodzący się talent pisarski. Sienkiewicz kupił do spółki z kolegami pismo „Niwa”, gdzie prowadził dział literacki. W „Niwie” ukazały się trzy jego nowele: „Stary sługa”, „Hania” i „Selim Mirza”.

          • Ameryka

            Ameryka

            W 1876 r. wraz z grupą przyjaciół, wśród których była Helena Modrzejewska – najwybitniejsza aktorka polska XIX wieku, pisarz wyjechał do Ameryki. Plonem amerykańskiej podróży były listy i przepiękne nowele: „Latarnik”, „Wspomnienie z Maripozy”, „Sachem”. Do kraju wrócił Sienkiewicz w 1879 roku. Utrzymywał się z pracy dziennikarskiej. Mieszkał w Warszawie. Po długich staraniach ożenił się z Marią Szetkiewiczówną. Łączyła ich wielka miłość. Niestety po czterech latach Maria zmarła.

          • Trylogia

            Trylogia

            Przez pięć lat, od roku 1883 do 1888, pisarz pracował  nad „Trylogią”. Co dzień w gazecie ukazywał się nowy odcinek przygód rycerzy polskich przedstawionych kolejno w powieściach: „Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski” (wszystkie części „Trylogii” zostały sfilmowane przez jednego reżysera: Jerzego Hoffmana).

          • Podróże

            Podróże

            Sienkiewicz dużo podróżował. Wkrótce po śmierci pierwszej żony, gdy tylko załatwił sprawy rodzinne, wyjechał w podróż do Konstantynopola, Aten i południowych Włoch. Już w następnym roku pisarz udał się do Hiszpanii, a  w 1890 odbył długą i niebezpieczną wyprawę do Afryki. Stamtąd korespondował z krajowymi gazetami. W wiele lat później wrócił do tej podróży wspomnieniami przy pisaniu powieści dla młodzieży – „W pustyni i w puszczy”.

          • Nagroda Nobla

            Nagroda Nobla

            Po powrocie do kraju opublikował Sienkiewicz dwie powieści współczesne: ”Bez dogmatu” i „Rodzina Połanieckich”, ale nie znalazły one uznania u czytelników. Dopiero następne powieści historyczne: „Quo vadis” i „Krzyżacy” cieszyły się popularnością. „Quo vadis” przyniosła Sienkiewiczowi sławę i przyczyniła się do otrzymania najważniejszej nagrody – literackiej Nagrody Nobla.

          • Sława

            Sława

            W kraju cieszył się pisarz wielkim szacunkiem. W dowód miłości  i uznania otrzymał w darze od społeczeństwa majątek ziemski – Oblęgorek, położony w województwie kieleckim. Dzisiaj mieści się tam muzeum pisarza.

          • Śmierć

            Śmierć

            W 1914 r. Wybuchła I wojna światowa. Pisarz wyjechał do Szwajcarii, gdzie organizował pomoc humanitarną dla Polaków. Działał w Generalnym Komitecie Pomocy Ofiarom  Wojny w Polsce. Zmęczone i wyczerpane walką i wysiłkiem 70-ciu lat życia, serce jego przestało bić 15 listopada 1916 roku w Vevey. Po ośmiu latach prochy pisarza sprowadzono do wolnej już Polski i pochowano w podziemiach katedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

  • Galeria zdjęć

      brak danych