• Imprezy

• TYDZIEŃ MATEMATYKI 2022

"Matematyka jest wszędzie" - pod takim hasłem obchodzono w marcu w Szkole Podstawowej w Strzelcach TYDZIEŃ MATEMATYKI. Organizatorkami wszystkich działań  prowadzonych  między 7 a 11 marca były: nauczyciel matematyki - Dorota Pływaczyk oraz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej - Dorota Szymańska. W TYGODNIU MATEMATYKI uczniowie przekonali się, że matematykę można spotkać na każdej lekcji. Na języku polskim dzieci pisały dyktanda matematyczne, a na języku angielskim odczytywały godziny według wskazówek zegara oraz wykonywały obliczenia zegarowe. Na języku niemieckim wykonywano działania matematyczne oraz próbowano napisać bardzo duże liczby w tym języku. W trakcie lekcji historii doskonalono umiejętność określania wieków i obliczano upływ czasu. Nie zabrakło matematyki również na muzyce. Znajomość ułamków przydała się podczas odczytywania zapisu nutowego i muzykowania do utworu muzycznego skomponowanego przez Johanna Straussa (ojca). Taka forma nauki matematyki przypadła dzieciom do gustu. Z umiejętności matematycznych uczniowie korzystali na technice i wychowaniu fizycznym podczas mierzenia czy wymiarowania. Klasy 7-8 podczas lekcji informatyki tworzyły projekty graficzne na temat sławnych matematyków lub matematyki przy pomocy narzędzia, jakim jest Canva. Swoją kreatywność połączoną z wiedzą matematyczną uczniowie mieli możliwość zaprezentować na zajęciach związanych z plastyką. Prace uczniowskie prezentowały wiedzę o  ułamkach, skali czy figurach geometrycznych. Twórczość dzieci powiązana była z konkursami plastycznymi "Matematyka - królowa nauk" i "Śmieszne liczby".  Uczniowie kl.1-3 uczestniczyli w turnieju sportowo-matematycznym  MATEMATYKA NA SPORTOWO. Dzieci zmagały się w konkurencjach sprawnościowych i umysłowych. Zawodnicy zostali podzieleni na cztery zespoły, których celem było pokonanie sprawnościowego toru przeszkód i rozwiązanie zadania matematycznego. Zadaniem uczniów było np. wyszukiwanie: figur geometrycznych i banknotów o określonych nominałach, układanie dywaników z kolorowych liczb, kulanie kostką czy celne rzuty woreczkami do środka hula– hoop. Poziom trudności dostosowany był oczywiście do wieku uczestników. Rywalizacja była zacięta i emocji nie brakowało! W TYGODNIU MATEMATYKI nie zabrakło codziennych umiejętności powiązanych z matematyką. Niektóre klasy odmierzały mąkę, cukier i inne produkty, przygotowując smaczne ciastka czy gofry. Zapachy rozchodziły się po całej szkole. Powstawały geometryczne przekąski i matematyczne kanapki. Było matematycznie i smacznie. Umiejętność liczenia przydała się podczas rozwiązywania łamigłówek czy rebusów matematycznych oraz w trakcie zabawy w sklep. W TYGODNIU MATEMATYKI okazało się, że matematyka to również zabawa. Umiejętności logicznego i strategicznego myślenia uczniowie mogli wykorzystać w trakcie gier zespołowych i indywidualnych. Rywalizowali ze sobą i duzi, i mali. Składano sześcienne kostki o różnych poziomach trudności, grano w "Kółko i krzyżyk" oraz inne gry planszowe. Podczas tych aktywności widać było wielkie zaangażowanie dzieci oraz radość z możliwości spotkania z kolegami z różnych klas i współzawodnictwa. Wszyscy Ci, którzy kochają matematykę, mieli możliwość uczestniczyć w konkursie na strój pod nazwą "Miłośnik matematyki wygląda tak...". TYDZIEŃ MATEMATYKI wypełniony wieloma atrakcjami minął szybko. Na zakończenie wszyscy uczniowie, którzy zdobyli 1 miejsce w konkursach poświęconych matematyce, odebrali dyplomy i nagrody. Pozostałe dzieci, które uzyskały wysokie wyniki w konkursach, nagrodzone zostały wysokimi ocenami szkolnymi. Tydzień z matematyką zapewnił uczniom dobrą zabawę, pozwolił na przekazanie im w niekonwencjonalny sposób sporej dawki wiedzy matematycznej oraz zachęcił do odkrywania i dostrzegania matematyki, która (gdzie by nie spojrzeć) jest wszędzie wokół nas.