Wycieczka do Warszawy
Data - 12 -13.06.2023 r.
Kwota dofinansowania: 10 000 zł
Finansowy wkład własny: 5 190 zł
Liczba uczestników: 40 osób
Kierownik wycieczki: Joanna Stróżyna
Opiekunowie: Joanna Stróżyna, Edyta Mendlik, Monika Szaflińska
Punkty do realizacji z listy Ministerstwa Edukacji i Nauki:
1) 581. Centrum Nauki Kopernik, Warszawa, mazowieckie;
2) 593. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Warszawa,
mazowieckie;
3) 605. Historyczny zespół miasta z Traktem Królewskim i Wilanowem,
Warszawa, mazowieckie;
4) 616. Belweder, Warszawa, mazowieckie.Relacja z wycieczki:
W ramach programu "Poznaj Polskę" udało nam się pozyskać dofinansowanie do dwudniowej wycieczki do Warszawy w kwocie 10000 zł.
Wycieczkę 12 czerwca rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. To piękne zabytkowe miejsce, otoczone malowniczym parkiem, oferuje fascynujące wystawy związane z historią polskiego króla. Podziwialiśmy wspaniałe wnętrza pałacu i urokliwe ogrody. Uczestnicy wycieczki zostali podzieleni na dwie grupy i brali udział w zabawie detektywistycznej, dotyczącej badania pochodzenia obrazu.
Następnie udaliśmy się do historycznego zespołu miasta z Traktem Królewskim. Przechadzaliśmy się po pięknych uliczkach Starego Miasta, podziwiając barwne kamienice i gotyckie kościoły. Z Zamku Królewskiego doszliśmy do Katedry im. Jana Chrzciciela, gdzie pochowany jest patron szkoły - Henryk Sienkiewicz. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek. Po tym, wzdłuż starych murów miasta, wróciliśmy na Plac Królewski i Krakowskim Przedmieściem udaliśmy się pod Pałac Prezydencki, a stamtąd pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie obserwowaliśmy zmianę warty. Następnie skorzystaliśmy z metra i podjechaliśmy pod Pałac Kultury i Nauki, gdzie windą wjechaliśmy na taras widokowy. Następnie udaliśmy się do miejsca noclegowego, gdzie niektórzy jeszcze w pełni sił grali w piłkę nożną na pobliskim Orliku.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty na PGE Narodowym. Po dotarciu na miejsce, zafascynowani stanęliśmy przed jego imponującą architekturą i ogromem. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od wejścia na trybuny, skąd mieliśmy wspaniałe widoki na cały stadion. Mogliśmy podziwiać ogromną arenę sportową, rozłożyste boisko i zadaszenie, które chroni widzów przed deszczem i słońcem. Przewodniczka opowiedziała nam o historii stadionu i znaczeniu, jakie ma dla polskiego sportu. Kolejnym punktem zwiedzania było wejście do szatni, gdzie zawodnicy przygotowują się przed meczem. Mogliśmy zobaczyć ich szafki, ławki i atmosferę, jaka tam panuje przed ważnymi wydarzeniami sportowymi. Zwiedzanie PGE Narodowego było niezapomnianym doświadczeniem, które pozwoliło nam zbliżyć się do tła polskiego sportu i kultury. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik. To miejsce pełne interaktywnych wystaw, które przenosi nas w fascynujący świat nauki i technologii. Możemy tam samodzielnie eksperymentować, odkrywać prawa przyrody i bawić się nauką. Potem udaliśmy się do Parku Łazienkowskiego, gdzie podziwialiśmy Pałac na Wodzie, Oranżerię, Pomnik Chopina i dotarliśmy do Belwederu, który jest rezydencją prezydenta Polski. Obiekt ten ma również bogatą historię i piękne wnętrza. Następnie rozpoczęliśmy drogę powrotną do domu.
Po dwóch dniach pełnych fascynujących atrakcji, nasza wycieczka do Warszawy dobiegała końca. Byliśmy świadkami piękna i bogatej historii tego miasta, poznaliśmy kulturę i naukę, jakie oferuje. To niezapomniane doświadczenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.
177
- liczba odwiedzin: 796