W dniach od 21 do 27 kwietnia 2024r. obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Kampania ma na celu poprawę i zwiększenie wykonywania szczepień ochronnych. Nie od dziś wiadomo, że szczepionki uratowały życie milionów ludzi w Europie i na całym świecie. Szczepiąc się, ludzie zyskują ochronę przed poważnymi problemami zdrowotnymi, a czasem nawet śmiercią na skutek chorób zwalczanych drogą szczepień ochronnych. Zaszczepienie się może pomóc także w ochronie małych dzieci, osób starszych, osób z obniżoną odpornością, a także pacjentów onkologicznych.
Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak zbilansowana dieta, regularny sen, aktywność fizyczna, czy unikanie stresu.
Pamiętajmy o tym, że:
- szczepienia ratują życie,
- szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia,
- szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych,
- szczepienia obowiązkowe są w Polsce bezpłatne.
Czy szczepienia są bezpieczne?
Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stale monitoruje niepożądane odczyny poszczepienne.
Gdzie można wykonać szczepienia ochronne?
Szczepienia ochronne (obowiązkowe i zalecane) realizowane są przez podmioty wykonujące działalność leczniczą (np. przychodnie), które udzielają świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
23 kwietnia 2024 r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, NIZP PZH-PIB we współpracy z Biurem WHO Polska, organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych” dostępną on-line:
https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/
Materiały edukacyjne można pobrać ze stron internetowych:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/, https://www.who.int/
źródło: https://www.gov.pl/web/psse-chodziez/europejski-tydzien-szczepien2