• Złap Gwiazdora dla Seniora

          • "Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie".

            W tym roku uczniowie z naszej szkoły włączyli się w akcję charytatywną "Złap Gwiazdora dla Seniora". Ci mali i duzi Wolontariusze włożyli swoje serce w pomoc drugiej osobie. Nikt nie spodziewał się takiego odzewu. W sobotę, tydzień przed świętami, przygotowane paczki i kartki z życzeniami trafiły do punktu zbiórki, a stamtąd do wdzięcznych, wzruszonych, samotnych, z ciepłym słowem i dobrym sercem Seniorów.

          • Turniej Tenisa Stołowego

          • 15.12.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Chodzieży odbył się Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Chodzież, w którym brało udział około czterdziestu uczniów. Naszą szkołę reprezentowali: Amelia Hajduk, Wojciech Kowal i Mateusz Marciniak.

            Miło nam poinformować, że po zaciętych walkach pierwsze miejsce zajął Wojciech Kowal.

            Gratulujemy Wojtkowi i pozostałym uczestnikom zawodów .

          • I Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim

          • Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 r. stanowi jedną z najbardziej chlubnych kart historii Polski, jednak jest mocno niedoceniane. Wiedza na jego temat jest w naszym kraju (a nawet w naszym regionie) zdecydowanie zbyt skąpa, najbardziej pamięta się przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania i skutki, jakie ów przyjazd wywołał. Aby przyczynić się do popularyzowania powstania, zorganizowano w naszej gminie I Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim pod patronatem Wójta Gminy Chodzież.

            Konkurs składał się z dwóch etapów - szkolnego i gminnego.

            Zanim uczniowie przystąpili do pisania testów konkursowych, w naszej szkole pan Roman Grewling oraz pani Joanna Stróżyna przeprowadzili w klasach VII i VIII lekcje na temat powstania. Uczniowie brali również udział w grze Kahoot na temat powstania przygotowanej przez panią Joannę Stróżynę. 

            2 grudnia 2022 r. odbył się etap szkolny, do którego przystąpiło 29 uczniów z najstarszych klas. Najlepsze trzy osoby przeszły do etapu gminnego, a byli to: Jakub Wawrzyniak z kl. VIII (28/33 punkty), Natan Michor z kl. VIII (27/33 punkty) oraz Krzysztof Sałata z kl. VII (24/33 punkty). 

            Cała trójka reprezentowała szkołę 9 grudnia podczas etapu gminnego, który odbył się u nas, ponieważ zostaliśmy wybrani na gospodarza tego wydarzenia. Do ostatecznej rozgrywki stanęło dwunastu uczniów ze szkół w Stróżewie, Zacharzynie, Oleśnicy i Strzelec. W jury konkursu zasiedli: przewodnicząca konkursu Dominika Gruszczyńska, dyrektor szkoły Elżbieta Grzelaczyk, zastępca wójta Ewa Kubiś. Gościem specjalnym był Roman Grewling - wiceprezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na Wielkopolskę. Na rozwiązanie zadań testowych uczniowie mieli 50 minut czasu.

            Tego dnia wszyscy zostali nagrodzeni jako laureaci etapu szkolnego. Oficjalne wyniki i podsumowanie etapu gminnego ogłoszone zostaną 28 stycznia 2023 r. podczas uroczystości upamiętniającej kolejną rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

          • Biesiada Kolędowa

          • 9 grudnia na sali w Słomkach odbyła się zorganizowana przez Radę Rodziców Biesiada Kolędowa.

            Podczas kolędowania wystąpiły dwie grupy dzieci z MDK w Chodzieży pod opieką Beaty Zdunek, Jakub Herford, Jan Boys oraz nasi nauczyciele.

            Atmosfera wydarzenia była naprawdę bardzo ciepła i świąteczna.

          • Piłka Halowa

          • 10.12.2022 r. w Szkole Podstawowej w Margoninie odbył się Turniej Piłki Nożnej Halowej. W zawodach brało udział 10 drużyn .

            Naszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Jarosław Pierdzioch, Hubert Kołutkiewicz, Jakub Wawrzyniak, Mateusz Marciniak, Maksymilian Walczak, Wiktor Łoś. 

            Po rozegraniu czterech zaciętych meczy, niestety nie wyszliśmy z grupy. Podczas zawodów chłopcy nabrali doświadczenia, które będą mogli wykorzystać w kolejnych zawodach.

          • "Za kasztany i żołędzie wiedzy Ci przybędzie"

          • W październiku 2022r. nasza szkoła brała udział w konkursie pod hasłem "Za kasztany i żołędzie wiedzy Ci przybędzie".

            W dwóch turach zebraliśmy 674kg kasztanów i 2,5 kg żołędzi.

            9 grudnia w Nadleśnictwie Podanin odbyło się rozstrzygnięcie konkursu. Z naszej szkoły w konkursie brały udział następujące osoby: Aleksander Cieślik, który zebrał 131,5kg kasztanów i zajął pierwsze miejsce. Kolejne osoby z naszej szkoły , które braly udział w konkursie to: Konstancja Hajduk, Kacper Kruszka, Karolina Kaczyńska, Miłosz Szudera, Mikolaj Górzyński, Tadeusz Lueck, Dawid Woldan, Franciszka Lueck, Michał Strzępka, Maja Śliwińska, Zofia Zdunek.

            Szkoła otrzymała atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu elektronicznego i innych pomocy dydaktycznych, za które dziękujemy uczestnikom i sponsorom konkursu.

          • Dzień Kostki do Gry

          • 5 grudnia w szkole obchodziliśmy Dzień Kostki do Gry. Każde dziecko zna ten biały sześcian z czarnymi kropkami. Chociaż kostka do gry ma bogatą historię, to nie wiadomo, która kultura stworzyła ją pierwsza. Wszyscy wiemy, że o wyniku rzutu kością decyduje łut szczęścia. Uczniowie mieli okazję to sprawdzić. Chętne osoby brały udział w Turnieju Szczęściarza a pozostali uczniowie grali w gry planszowe. Gra w planszówki rozwija kreatywność, pamięć i podstawowe umiejętności poznawcze, a przy okazji zbliża do siebie ludzi i wzmacnia relacje. Idealnie sprawdza się do budowania przyjaźni.

            Zdecydowanie warto grać w planszówki – nie tylko od święta!

          • Zwyczaje Brytyjczyków

          • Poznajemy zwyczaje Brytyjczyków – popołudniowa herbata

            Jeżeli mamy zamiar porozumiewać się z Anglikami, nie wystarczy nauka języka angielskiego.  Aby zrozumieć ich styl bycia, poczucie humoru i zwyczaje, należy dowiedzieć się więcej o kulturze Wielkiej Brytanii.  Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że Anglicy kochają herbatę. Najlepiej, by była bardzo czarna i bardzo mocna, z dodatkiem mleka. Ostatnio klasa IV na zajęciach kulturowych  mogła poznać smak oryginalnej angielskiej herbaty.

            Początki herbaty

            W czasach panowania Imperium Brytyjskiego w Indiach rozpoczęto produkcję herbaty na masową skalę, z tego względu była łatwo dostępna na Wyspach Brytyjskich. Indie do tej pory słyną z produkcji herbaty Assam i Darjeeling, które swą nazwę wzięły od regionów, w których są uprawiane. Warto również zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach na rynku herbacianym pionierami są Chiny, Indie i Sri Lanka.

            Dlaczego „five o’clock”?

            Jedne źródła mówią, że podczas panowania królowej Wiktorii w Wielkiej Brytanii pojawił się zwyczaj picia herbaty dokładnie o 17:00 każdego dnia. Inne z kolei za pionierkę w piciu popołudniowej herbaty wyznaczają Annę z Bedford. W grupie arystokratów bowiem dzień podzielony był na poranne śniadanie i wieczorny obiad. Przyjmuje się, że już od 1840 roku w Wielkiej Brytanii w każdym domu o godzinie 17:00 serwowano herbatę, najczęściej podawaną z ciastkami lub kanapkami. Miało to za zadanie zaspokoić mały głód, aby wytrzymać do obiadokolacji. W języku polskim na five o’clock tea można powiedzieć po prostu podwieczorek.

            Podwieczorek królowej Elżbiety

            Obecnie mało kto w codziennym pośpiechu pamięta o tym, by o 17:00 zasiąść do picia herbaty. Zwyczaj ten utrzymał się jednak wśród arystokratów – królowa Elżbieta znana była z celebrowania codziennego picia herbaty. Poza tym, wyrażenie five o’clock tea, czy podobne mu tea time i afternoon tea zostały przez Brytyjczyków skrócone po prostu do tea. Nazywają tak popołudniowy posiłek składający się nie tylko z herbaty, ale również z ciastek i przekąsek (najpopularniejsze to digestive biscuits).

             

          • Szkolenie Młodzieżowych Liderów Zdrowia  - kontra tytoń 2022r.

          • Projekt pn. Młodzieżowi Liderzy Zdrowia - kontra tytoń ma na celu wzrost świadomości młodzieży w zakresie zagrożeń związanych z paleniem tytoniu. Misją niniejszego działania jest edukacja rówieśnicza, którą mieliby realizować odpowiednio przeszkoleni Młodzieżowi Liderzy Zdrowia. To właśnie oni będą przekazywać zdobytą wiedzę, dotyczącą szkodliwości palenia tytoniu swoim koleżankom i kolegom. Taka forma edukacji byłaby prowadzona podczas spotkań w środowisku szkolnym i pozaszkolnym. Młodzież jest tutaj aktywną stroną w procesie edukacyjnym.

            W tym roku na terenie powiatu chodzieskiego zorganizowano jedno szkolenie w ramach realizacji projektu Młodzieżowych Liderów Zdrowia - kontra tytoń, które odbyło się w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Strzelcach. Szkolenie odbyło się 25 listopada  2022r., uczestniczyło w nim 13 uczniów. Inicjatywa została przeprowadzona zgodnie z ustalonym scenariuszem zajęć przekazanym z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

            Przed rozpoczęciem szkolenia młodzież wypełniła ankiety wstępne dotyczące wiedzy nt. problematyki tytoniowej, a po zakończeniu  szkolenia - ankiety końcowe. 

            Wykład i zajęcia warsztatowe przeprowadzili przedstawiciele PSSE w Chodzieży: Ilona Lehmann i Małgorzata Ferfet. Zajęcia zostały wzbogacone o emisję filmu. Uczestnicy szkoleń pracowali w kilkuosobowych grupach nad powierzonymi im zadaniami. Młodzież brała czynny udział w dyskusji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i aktywnie pracowała w warsztatach.

            Po zakończeniu szkolenia omówiono z młodzieżą propozycje działań w zakresie profilaktyki tytoniowej w szkołach i środowiskach lokalnych oraz wręczono uczestnikom dyplomy Młodzieżowego Lidera Zdrowia - kontra tytoń. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne (ulotki przygotowane przez pracownika PSSE w Chodzieży, zawierające niezbędne wiadomości omówione podczas szkolenia) oraz gadżety promujące życie wolne od dymu tytoniowego (fiszki edukacyjne). 

            Opracowała: mł. asystent Ilona Lehmann

            Stanowisko pracy ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia,

             Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży, 2022r.

          • Warsztaty pachnące choinką

          • Grudzień zaczął się w naszej szkole bardzo świątecznie. Jak co roku każdy miał możliwość wzięcia udziału w warsztatach bożonarodzeniowych, na których nauczyciele prezentowali różne techniki wykonania ozdób świątecznych; co więcej, uczniowie i rodzice sami mogli spróbować swych sił, by tworzyć przedmioty zdobiące nasze przedświąteczne mieszkania. Wśród propozycji były lampiony ze słoików, choinki z papieru, bombki z drewna i serwetek, domki z drewna oraz kartki świąteczne. Pracę umilały śpiew kolęd i słodki poczęstunek.

    • Galeria zdjęć

        brak danych