• Tydzień dla Ziemi

          • Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Każdego roku nasza szkoła angażuje się w obchody Dnia Ziemi wieloma działaniami. Tak tez było w tym roku.

            Z powodu pandemii wszystkie działania edukacyjne odbywały się w świecie wirtualnym na lekcjach wychowawczych, biologii, przyrody, geografii.

            Uczniowie przesyłając zdjęcia, pokazali jak włączali się do akcji ratowania naszej Planety. Jest ich bardzo dużo a zaangażowanie dzieci i młodzieży świadczy o ich trosce o nasz wspólny dom.

            Tegoroczne hasło Dnia Ziemi "Przywróć naszą Ziemię" stało się inspiracją do działania dla uczniów klasy VI. Postanowili przyjrzeć się zagrożonym gatunkom zwierząt i założyć fikcyjną organizację pomagającą ratować zwierzęta przed ich całkowitym wyginięciem.Kto wie, może w przyszłości plany staną się realne.

            Na lekcji informatyki powstały laurki dla Ziemi w programie GIMP, a na technice uczniowie kl. V wykonali piękne drzewka szczęścia.

            Przeprowadzono również konkurs, który polegał na przedstawieniu piękna naszej Planety wykorzystując dary natury bez wykorzystania kleju, kartki, kredek, farb...

            Wszystkie prace zasługują na uwagę. Znalazły się takie, które wyróżniały się pomysłowością i pracochłonnością. Wybór był trudny. Wszystkie prace zostaną nagrodzone upominkami.

            Gratulujemy!!!

          • Rozkład jazdy autobusów od 5.05.2021 r.

          •    W związku z powrotem klas 1-3 do szkoły od 5 maja obowiązuje następujący rozkład jazdy autobusów:

            godz. 7.20 - Rataje, ul. Makowa

            godz. 7.23 - Rataje, przy szkole

            godz. 7.25 - Rataje, przy przedszkolu

            godz. 7.27 - Rataje, ul. Jeziorna 1

            godz. 7.28 - Rataje, u. Jeziorna 2

            godz. 7.30 - Rataje, os. Wichrowe Wzgórze

            godz. 7.35 - Pietronki

            godz. 7.38 - Rudki

            godz. 7.40 - Mirowo

            godz. 7.45 - Strzelęcin

            godz. 7.50 - Strzelce osiedle

            godz. 7.55 - Strzelce szkoła

               

            Odwóz spod szkoły codziennie o 12.30:

            godz. 12.30 - Strzelce szkoła

            godz. 12.35 - Strzelce osiedle

            godz. 12.40 -  Strzelęcin

            godz. 12.45 - Mirowo

            godz. 12.47 - Rudki

            godz. 12.50 - Pietronki

            godz. 12.55 - Rataje, os. Wichrowe Wzgórze

            godz. 12.57 - Rataje, ul. Jeziorna 2

            godz. 12.58 - Rataje, ul. Jeziorna 1

            godz. 13:00 - Rataje, przy przedszkolu

            godz. 13.02 - Rataje, przy szkole

            godz. 13.05 - Rataje, ul Makowa

          • 175 rocznica urodzin naszego patrona

          •    Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej. To jeden z najwybitniejszych, ale również jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich. Dowodem na to jest fakt otrzymania przez niego Nagrody Nobla w 1905 r. Gdy odbierał nagrodę podkreślał, że to szczególny zaszczyt dla "syna Polski (…) Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że ona żyje!". 

             Był powieściopisarzem, nowelistą, publicystą, angażował się w działalność społeczną i filantropijną. Najsłynniejsze powieści Sienkiewicza to oczywiście Trylogia, a więc "Ogniem i mieczem", "Potop" oraz "Pan Wołodyjowski". Kolejne nie mniej popularne to "Krzyżacy", "Rodzina Połanieckich" czy "W pustyni i puszczy". Zdecydowanie najpopularniejszą, zwłaszcza za granicą, powieścią Henryka Sienkiewicza jest "Quo vadis". Do dziś została przetłumaczona na ponad 50 języków. Wszystkie te powieści zostały zekranizowane przez kinematografię nie tylko polską, ale również zagraniczną. Napisał kilkadziesiąt nowel, w tym m.in. "Hanię", "Szkice węglem", "Janko Muzykanta", "Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela" czy "Niewolę tatarską". Pod wpływem podróży po USA powstały m.in. "Komedia pomyłek", "Przez stepy", "Za chlebem", "W krainie złota", "Latarnik", "Wspomnienie z Maripozy" oraz "Sachem".

              Zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii.

              Patronem naszej szkoły jest od roku 1995.  

          • XXV Targi Edukacyjne

          •   W terminie 7-8 maja br. odbędą się XXV Targi Edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Hasło tegorocznej edycji, która odbędzie się w wersji on-line brzmi: Uwaga Edukacja!

               Zapraszamy uczniów wraz z rodzicami do odwiedzenia wirtualnego stoiska Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Przygotowano informacje m.in. na temat oferty szkół ponadpodstawowych, terminów postępowania rekrutacyjnego, konkursów przedmiotowych, doradztwa zawodowego, czy praw i obowiązków rodziców.

               Do udziału w targach, w charakterze wystawców, zgłosiły się szkoły ponadpodstawowe z całej Wielkopolski, szkoły wyższe oraz instytucje działające w obszarze edukacji i nauki. W programie znalazły się konferencje, webinaria, szkolenia e-learningowe, panele dyskusyjne dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

               Konferencja on-line, otwierająca targi, odbędzie się 7 maja, o godzinie 13:00.

             Istnieje możliwość zgłoszenia udziału oraz zapisywania się na towarzyszące im wydarzenia na stronie XXV Targów Edukacyjnych w Poznaniu.

          • Powrót do szkoły

            • od 4 maja - klasy 1-3 wracają do nauki stacjonarnej, klasy 4-8 nauka zdalna
            • od 15 maja - nauka hybrydowa dla klas 4-8 (informację o tym, jak będzie to wyglądać w naszej szkole, przekażemy w najbliższym czasie)
            • od 29 maja - nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów
          • Uwaga!

          •   Z radością informujemy, iż wszystkie dzieci zgłoszone do szkoły i przedszkola na rok szkolny 2021/2022 zostały przyjęte.

              Jednocześnie pragniemy poinformować o trwającej rekrutacji uzupełniającej. Serdecznie zapraszamy!

          • Quizy SKO

          •    W kwietniu odbyły się konkursy zdalne sprawdzające wiedzę o bankowości organizowane przez Szkolną Kasę Oszczędności. Uczniowie konkurowali ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych: klasa 4 i 5 oraz klasa 6 i 7. Spośród uczestników na podium stanęli:

            W klasie 4 i 5:

            I miejsce: Julia Wasińska z klasy 4

            II miejsce: Maciej Badowski z klasy 5

            III miejsce: Oriana Wiśniewska z klasy 4

             

            W klasie 6 i 7:

            I miejsce: Jakub Wawrzyniak z klasy 6

            II miejsce: Michał Marciniak z klasy 7

            III miejsce: Karolina Wrzeszcz z klasy 7.

          • Wynalazcy z klasy III

          •    Na zakończenie serii zajęć o wynalazcach oraz laureatach Nagrody Nobla z Polski uczniowie klasy III  wykazali się pomysłowością i kreatywnością tworząc własne wynalazki.

          • VII Szkolny Przegląd Talentów (1)on-line

          •    23 kwietnia 2021r. zebrała się Komisja konkursowa VII Szkolnego Przeglądu Talentów (1)on-line w składzie:

            • Ewa Czekalska – przewodnicząca Rady Rodziców
            • Elżbieta Grzelaczyk – dyrektor szkoły
            • Małgorzata Marszałek, Małgorzata Jaroszyk, Aleksandra Witczuk, Małgorzata Adamowska, Marta Gryl - nauczyciele

             Spośród przesłanych filmów prezentujących talenty naszych uczniów postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników.

               Wszystkim gratulujemy i zyczymy sukcesów w dalszym rozwijaniu swoich talentów!

          • Dzień Ziemi w klasie I

          •    Dzień Ziemi to najważniejsze święto ekologiczne, dlatego uczniowie klasy pierwszej włączyli się w obchody tego święta.

               Na pierwszaków czekało mnóstwo zadań, które miały uświadomić uczniom, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Uczniowie poznali piosenkę „Ziemia wyspa zielona”, układali tematyczne puzzle a poprzez prawidłowe rozwiązanie wszystkich zagadek i zadań o tematyce ekologicznej uratowali naszą planetę Ziemię.

              Po tych zajęciach każdy uczeń klasy pierwszej wie, jak korzystać z dobrodziejstw naszej planety mądrze i odpowiedzialnie!

                                                                                                                                                        D. Szymańska

          • Kto oszczędza, ten zwycięża

          •    Młodzi artyści z klasy drugiej i trzeciej wykonali „Skarbonki – zwierzaki SKO”. Hasłem przewodnim naszych zajęć było zdanie: „Kto oszczędza, ten zwycięża”.

          • "Kevin sam w banku"

          •    W młodszych klasach odbyła się lekcja zdalna pt. „Kevin sam w banku” podczas której uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób kiedyś płacono za towary i usługi, poznali historię pieniądza, zobaczyli pierwsze bankomaty i karty płatnicze, a także nauczyli się sposobów płatności bezgotówkowych. Podczas podsumowania zajęć dzieci rozwiązywały quiz i wykonali prace pt. „Oszczędzam na….”

          • "Sówki" na zdalnym nauczaniu

          •    Sówki z Oddziału Przedszkolnego w Ratajach uczą się zdalnie. Mając na uwadze trud Rodziców wkładany w pracę z dziećmi w domu oraz niesamowitą pracę samych dzieci pokazujemy galerię prac dzieci z pracy zdalnej.

          • Światowy Dzień Zdrowia

          •   Światowy Dzień Zdrowia upamiętnia rocznicę powołania Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzony jest corocznie w dniu 07 kwietnia. Głównym przesłaniem tego święta jest zwrócenie uwagi na najważniejsze problemy zdrowotne dotyczące społeczeństw na całym świecie.

               Od ponad roku na całym świecie szaleje pandemia koronawirusa Covid-19. Święto to staje się szczególną okazją do refleksji o wartości zdrowia i sposobach jego wspomagania.

            Hasło przewodnie na 2021 rok -

            Ratujmy życie !

            Bezpieczne szpitale w czasie katastrof !

            Powszechne ubezpieczenie zdrowotne !

               Uczniowie klasy VII poznając tajemnice ciała ludzkiego, przez cały rok realizują projekt "Zdrowie zaczyna się od wiedzy". Pogłębiając wiedzę przez filmy, prezentację, artykuły opracowują plakaty, lapbooki, mapy myśli dotyczące chorób oraz sposobów ich zapobiegania.

          • Wystawa skarbonek

          •    Każdy uczeń naszej szkoły wie, że warto oszczędzać. Dzieci robią to zarówno w Szkolnej Kasie Oszczędności (SKO), jak również w swoich domowych skarbonkach. W szkole odbyła się wirtualna wystawa naszych skarbonek.

          • Uczniowie wczesnoszkolni o bankowości

          •    W marcu w naszej szkole klasy druga i trzecia konkurowały ze sobą w "Szkolnym quizie na temat bankowości i oszczędzania". Każdy z uczniów mógł wykazać się wiedzą i przyczynić się do zdobycia punktów przez swoją klasę. Wszyscy doskonale się bawili.

          • Święta SKO

          •    Szkolna Kasa Oszczędnościowa w Szkole Podstawowej w Strzelcach w ramach zajęć plastyczno – technicznych wykonała prace związane z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi. Uczniom klasy 2 udało się wykonać piękne „Pisanki SKO”, natomiast dzieciom z klasy 3 „Kurczaki SKO”.

          • Uwaga!

          •  

             

            Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów również nasze oddziały przedszkolne przechodzą w tryb nauczania zdalnego.

            Klasy 1-8 nadal pozostają w tym trybie.

          • Dzień Mózgu w klasie VII

          •    Europejski Dzień Mózgu to doskonała okazja na zgłębianie wiedzy o budowie i funkcjonowaniu układu nerwowego. Uczniowie klasy VII wiedzą już, jak i czym odżywiać mózg oraz co zrobić by rozwijać kreatywność.

          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          •    21.03.2021 obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Wspierając to wydarzenie przedszkolaki, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy naszej szkoły 22 marca założyli skarpetki nie do pary na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znaczenie symboliczne. Osoby z Zespołem Downa w 21 parze chromosomów mają trzy chromosomy zamiast dwóch. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie - czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte tym zespołem.

            #SkarpetkoweWyzwanie

            Marta Gryl

          • Sukces uczniów klasy pierwszej w Ogólnopolskim Konkursie Strażackim

          •    „100 – lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi” – pod taki tytułem w bieżącym roku realizowany był Ogólnopolski Strażacki Konkurs Plastyczny Związku OSP RP.

                 W konkursie wzięli udział również nasi pierwszoklasiści. Dwoje z nich: Bartosz Streich i Nikodem Melnarowicz zostali laureatami eliminacji powiatowych i jednocześnie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego.


            Gratulujemy!


            Dorota Szymańska

          • Próbny egzamin ósmoklasistów

          •    Uczniowie klas ósmych zmierzyli się z próbnymi egzaminami z języka polskiego, matematyki oraz języka angielskiego. Wszystko odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym. Młodzież miała szansę przekonać się, jakie zadania mogą czekać ich w maju oraz przećwiczyć procedurę egzaminacyjną.

          • Class Dojo - innowacja pedagogiczna w naszym przedszkolu


          •   Class Dojo – innowacja pedagogiczna o charakterze organizacyjnym wprowadzona do Oddziału przedszkolnego w Ratajach przez panią Kingę Komorowską. 
              
               W roku szkolnym 2020/2021 z Class Dojo swoją prace rozpoczęły Sówki oraz rodzice. Aplikacja została wprowadzona w ramach alternatywnych rozwiązań w czasie pandemii. 

               Class Dojo to aplikacja, która pozwala organizować czas na zajęciach, poczynając od sprawdzenia listy obecności aż do pożegnania. Motywuje ona  uczniów do pracy poprzez przyznawane punkty za różne aktywności m.in.: aktywny udział w zajęciach, wykonywanie poleceń, współpraca, kreatywność, śpiewanie piosenek, serdeczność, samodzielność czy dbałość o porządek. Dzieci uwielbiają swoje awatarki – nauka z nimi staje się przygodą. Dzieci posiadają profil, w którym znajduje się portfolio oraz miejsce na dodawanie zdjęć  swoich zadań domowych.

               Class Dojo nie tylko angażuje uczniów, ale także wprowadza do grupy przedszkolnej rodziców, którzy logując się z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu za pomocą otrzymanego od nauczyciela kodu, mogą podglądać, co się dzieje na zajęciach  – śledzić zdjęcia i filmiki, wysyłać wiadomości do nauczyciela i być częścią społeczności przedszkolnej.


               Zapraszamy do obejrzenia prezentacji Class Dojo. 

             

          • Nadchodzi wiosna

          •    Początek kalendarzowej wiosny zbliża się wielkimi krokami. Klasa II przygotowała kolorowe, wiosenne kanapki, które z apetytem zjadła. W klasie zapachniało wiosną.

            Jolanta Grduszak

          • Bezpieczeństwo w sieci, i nie tylko

          •    W marcu zorganizowano spotkania on-line z podkom. Elżbietą Żulewską, pod hasłem „Bezpieczny Internet”. Oprócz zagrożeń jakie płyną z Internetu młodzi uczestnicy szkolenia usłyszeli o konsekwencjach prawnych związanych z nieodpowiedzialnym surfowaniem w sieci,  zamieszczaniem poniżających i ośmieszających treści oraz ich powielaniem.Wszyscy dążymy do tego, aby uczynić internet bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

          • „Razem na rzecz lepszego internetu”

          • W lutym, już na całym świecie obchodzi się Dzień Bezpiecznego Internetu. W strzeleckiej szkole dzień ten rozciągnął się na dwa tygodnie, podczas których uczniowie na lekcjach informatyki szeroko omawiali zagadnienia związane z bezpieczeństwem w sieci zgodnie z hasłem „Razem na rzecz lepszego internetu”.  W związku z trwającą pandemią COVID-19 wykorzystano potencjał internetu w promocji tematu bezpieczeństwa online, a także promocji korzystania z możliwości technologicznych oraz ich twórczego rozwoju dzieci i młodzieży. Klasy IV-VIII po zapoznaniu z tematem opracowywali własne Dekalogi Zdrowego Korzystania z Komputera, prezentowali własne stanowiska pracy oraz zasady bezpieczeństwa w sieci jakimi się kierują.

          • Pierwszaki podbijają kosmos

          •    Miniony tydzień upłynął w klasie pierwszej pod hasłem „Poznajemy kosmos”. Zajęcia miały na celu rozbudzenie zainteresowań dzieci otaczającym nas wszechświatem. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o kosmosie  i  podróżach kosmicznych, film o lądowaniu człowieka na Księżycu oraz  lądowanie ostatniego łazika (Wytrwałość) na Marsie.


               Na zakończenie dziecięcej podróży w kosmos uczniowie wykonali samodzielnie zaprojektowane rakiety, narysowali Układ Słoneczny zaznaczając nasza gwiazdę dzienną, czyli Słońce oraz obiegające je planety a z warzyw, owoców i plasteliny stworzyli ufoludki.

            Dorota Szymańska

          • Nauka zdalna dla klas 1-3

          • UWAGA!

             

               Zgodnie z decyzją Rady Ministrów o rozszerzeniu obostrzeń związanych z aktualną sytuacją epidemiczną na obszar całego kraju informujemy, że od 20 marca 2021 roku klasy 1-3 naszej szkoły przejdą na system nauki zdalnej. W tym systemie cała szkoła pracować będzie do 9 kwietnia.

          • Bezpiecznie w sieci

          • Bezpieczny Internet - pod takim hasłem odbyły się szkolenia online,
            prowadzone przez podkom. Elżbietę Zulewską.

            W środę 10 marca w spotkaniach wzięli udział uczniowie z kl. 5, 6 i 7. Oprócz zagrożeń jakie płyną z Internetu uczestnicy usłyszeli o konsekwencjach prawnych związanych z nieodpowiedzialnym surfowaniem w sieci. W najbliższy wtorek Pani Zulewska spotka się z uczniami z kl. 4, 8a i 8b.

            Bardzo dziękujemy za poświęcany nam czas.

          • Kiedy i gdzie szukać pomocy?

          • W środę, 3 marca, uczniowie klas 8 wzięli udział w spotkaniu z panią kurator Julią Koc. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję porozmawiać o głównych zagrożeniach dla młodzieży spowodowanych izolacją w czasie pandemii. Pani kurator poinformowała o możliwości kontaktu indywidualnego, wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu problemów.

            Bardzo dziękujemy Pani Julii Koc za poświęcony czas i ciekawe warsztaty.

            Aleksandra Witczuk

             

          • Małżeństwo w oczach dziecka

          • Konkurs plastyczny „Małżeństwo w oczach dziecka” rozstrzygnięty.

            Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły – Kuba Dytman z klasy pierwszej zdobył drugie miejsce w konkursie plastycznym „Małżeństwo w oczach dziecka” zorganizowanym w ramach obchodów CHODZIESKIEGO TYGODNIA MAŁŻEŃSTW.

            Kuba w dniu wczorajszym (22.02.2021 r.) odebrał nagrodę w Urzędzie Miejskim w Chodzieży: dyplom, książkę i zaproszenie o wartości 100 zł do realizacji na terenie Alpakoland Klotyldzin.

            Serdecznie gratulujemy Kubie i wszystkim naszym uczniom, którzy również wzięli udział w konkursie.

            D. Szymańska

          • Szkolni biegacze

          • Na przełomie miesiąca września i października, jak co roku, odbyły się w naszej szkole Szkolne Biegi Przełajowe. Ze względu na COVID 19 biegi odbywały się na lekcji WF-u. Uczniowie zostali podzieleni na cztery kategorie

            Ze względu na wprowadzenie zdalnego nauczania z powodu Covid 19 nie było możliwości podsumowania Szkolnych Biegów Przełajowych . Dopiero w miesiącu lutym przy okazji egzaminów ósmoklasistów rozdano dyplomy i medale. Wszystkim uczniom, którzy stanęli na podium serdecznie gratulujemy.

            Karol Wincenciak Dorota Szymańska

          • Aktywności uczniów podczas pracy zdalnej.

          • Cieszy nas, że tak wielu uczniów spędza czas na świeżym powietrzu, przy grach planszowych czy pomagając w pracach domowych. Zachęcamy do tego rodzaju aktywności !!! Przy okazji można zrobić piękne zdjęcia otaczającej przyrody.

            Jeżeli Ty spędzasz większość czasu przed ekranem telewizora lub komputera, w rezultacie jesteś ospały, masz problemy z koncentracja uwagi i pamięcią.

            Jeżeli zamkniecie w czterech ścianach nie wpływa korzystnie na relacje z rodziną i znajomymi.

            Warto zacząć działać już dziś!!! Weź przykład ze swoich koleżanek i kolegów, spędź minimum 30 min na świeżym powietrzu a efekty odczujesz od razu!!!

            Aleksandra Witczuk

          • Książka na kolanach...

          • Poszukiwanie informacji i zdobywanie odpowiedzi na interesujące nas pytania porządkuje i utrwala wiedzę.
            Klasa 3 wraz z wychowawcą podjęła wyzwanie i w niebanalny sposób odkrywa i dokumentuje wieści  ze świata. Uczniowie tworzą kolorowe i bogate w zasoby lapbooki w ramach innowacji pedagogicznej
            pt. " Z książką na kolanach, czyli przygoda z lapbookiem".
            Innowacja rozpoczęła się we wrześniu i będzie trwała do końca roku szkolnego 2020/21.

          • Walentynki w kl. I -III

          • Dzień Świętego Walentego  stał się również okazją do świętowania w naszej szkole.

            Radość sprawiło wszystkim wspólnie śpiewane piosenek, zabawy ruchowe i poczta walentynkowa.
            Uczniowie  kl. I – III obdarowywali się drobnymi upominkami, walentynkowymi serduszkami i słodyczami.
            Tego dnia nikt nie czuł się samotny.

                           D.Szymańska 

          • Tak ogarniamy sytuacje...

          • Szybka akcja i już bezpiecznie!

            Pan Kowal, właściciel firmy "Roboty ziemne", z pomocnikami Bogdanem Górznym i Waldemarem Cholewińskim zajechał odpowiednim sprzętem. Raz dwa plac odśnieżony i posypany piaskiem.

            Dyrektor szkoły serdecznie dziękuje za bezcenną pomoc i poświęcony czas!

  • Galeria zdjęć

      brak danych