• Pamiętamy o Prawach Dziecka

• 18 listopada 2022 r. nastąpiło podsumowanie niedawno obchodzonych świąt - Dnia Patrona oraz Narodowego Święta Niepodległości powiązane z Kampanią 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży oraz rocznicą uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka, która przypada na dzień 20 listopada. Jest to wyjątkowy dzień, kiedy dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań na rzecz tych, których prawa są łamane. Obecnie kładzie się szczególny nacisk na przeciwdziałanie dyskryminacji i głośne mówienie o tolerancji oraz integrację z uczniami z Ukrainy, którzy wchodzą również w skład naszej społeczności szkolnej.

Na znak jedności i solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie podnieśliśmy niebieskie serca, aby przesłanie tolerancji niosło się w świat.

• Kampania 19 Dni Przeciwko Przemocy

• W ostatnich dniach KAMPANII19 DNI PRZECIWKO PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY  w szkole w Strzelcach zrobiło się pomarańczowo.

Nie godzimy się na przemoc!!! Wiemy, że mamy prawa!!! Pomagamy ofiarom przemocy!!!

• Dzień Patrona i Narodowe Święto Niepodległości

• 15 listopada obchodziliśmy dwa święta, święta bliskie sobie zarówno kalendarzowo, jak i poprzez swoje przesłanie. Jedno – Narodowe Święto Niepodległości –  i drugie – nasze szkolne, a mianowicie Dzień naszego Patrona – Henryka Sienkiewicza.

104 lata temu, 11 listopada 1918 r. sprawująca z nadania władz niemieckich i austro – węgierskich zwierzchnią władzę w Królestwie Polskim Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, powracającemu z ponad rocznej niewoli w niemieckim Magdeburgu. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową – po 123 latach niewoli Polska zaczęła proces odzyskiwania niepodległości.

Niepodległości tej nie doczekał Henryk Sienkiewicz, aczkolwiek całą swoją twórczością do jej odzyskania się przyczynił. Pisząc swoje dzieła, dawał Polakom nadzieję i motywację do walki o wolność, do podtrzymywania swojej polskości. Odbierając Nagrodę Nobla za powieść „Quo Vadis” Sienkiewicz powiedział: „Głoszono Polskę umarłą, a oto jeden z dowodów, że ona żyje.” Wbrew wrogim nam niemieckim i rosyjskim zaborcom, polska kultura trwała, Polak otrzymał tak ważną nagrodę, Polska nadal żyła. Gdy Sienkiewicz umarł 15 listopada 1916 roku, największe marzenie jego życia, wolna ojczyzna, było już bliskie realizacji. Podobno jedne z jego ostatnich słów brzmiały: „Mój Boże, nie doczekam wolnej Polski”. Nie doczekał, ale czuł już, że wolność była blisko.

Do refleksji nad tym, czy potrafimy dzisiaj docenić wolność, miało skłonić nas przedstawienie lekcji historii w muzeum przygotowane przez klasę 8. Potem odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu klas 4-7 oraz konkurs dla klas 1-3 na najlepsze wykonanie hymnu szkoły. Zwycięzyła klasa 3.

Tego dnia odbył się też quiz internetowy obejmujący wiedzę o patronie Henryku Sienkiewiczu oraz zostały rozdane nagrody za konkurs czytania ze zrozumieniem.

• Narodowe Święto Niepodległości

• 11 listopada 2022 r. pod Pomnikiem Pamięci Poległym i Pomordowanym za Polskę i Wolność odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości, w której brała udział również strzelecka delegacja z pocztem sztandarowym.

• Szkoła do Hymnu

• 10 listopada 2022 roku o godzinie 11:11 nasza szkoła już poraz kolejny brała udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu", podczas której uczniowie oraz nauczyciele odśpiewali hymn narodowy w jego pełnej składającej się z czterech zwrotek wersji.

• Lekcja historii

• 2 listopada 2022 roku naszą szkołę odwiedził pan Roman Grewling, wiceprezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Wielkopolsce oraz prezes honorowy chodzieskiego Koła. Przeprowadził on lekcję historii dla klasy 7 i 8 na temat przyczyn wybuchu powstania wielkopolskiego, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 roku. Był to jedyny zwycięski polski zryw niepodległościowy.