• Święto Pyry

          • Jesień to czas zbiorów ziemniaków oraz doskonała okazja do bliższego poznania tego warzywa. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Strzelcach zorganizowano Święto Pyry. Smaczna i radosna impreza integracyjno-plenerowa przyciągnęła nie tylko uczniów, ale też rodziców i przyjaciół szkoły.

            Wszystkich zebranych powitała Elżbieta Grzelaczyk, dyrektor szkoły. Następnie w części artystycznej wystąpiły przedszkolaki z Rataj i Strzelec oraz uczniowie klas IV-VII prezentując jesienne piosenki. Skoro Święto Pyry, nie zabrakło gwary poznańskiej a na koniec wystąpił duet grając na harmonijce i gitarze.

            Impreza obfitywała w liczne zabawy, w których ziemniak stanowił motyw przewodni. Ważne by w grupie zadaniowej była osoba dorosła i dziecko lub dzieci w różnym wieku.  Przesypywano ziemniaki, rzucano nimi do kosza, popychano kijem hokejowym, rysowano portret Pana Pyry. Był tez bieg w worku i obieranie jabłek.  W tym samym czasie można było degustować różne potrawy z ziemniaków i batatów przygotowane przez rodziców wszystkich klas. To wszystko za symboliczną złotówkę. Skoro święto pyry to nie mogło zabraknąć ziemniaka z ogniska z gzikiem czy masełkiem. W koszach wystawione były jabłka, śliwki oraz winogrona.

            Podczas imprezy dostępny był kiermasz ozdób jesiennych, wykonanych przez uczniów i nie tylko oraz loteria fantowa. Powodzeniem cieszyła się też foto budka, gdzie każdy mógł zrobić sobie zdjęcie. Zabawa zakończyła się losowaniem symbolicznego worka ziemniaków.

            Spotkanie było świetną okazją do integracji społeczności szkolnej i propagowania zdrowego stylu życia, a słoneczna pogoda była dodatkowym atutem chwil spędzonych na świeżym powietrzu. Podziękowania należą się wielu rodzicom i nauczycielom dzięki którym Święto Pyry było tak wspaniałe i smaczne.

          • Wycieczka do Łeby

          • W dniach 15 i 16 września uczniowie z klas 5 – 8 pod opieką pań Moniki Szaflińskiej i Joanny Stróżyny udali się na wycieczkę do Łeby.

            Zwiedzanie zaczęli od Słowińskiego Parku Narodowego, który od kilku dekad jest rezerwatem biosfery UNESCO. Uczestnicy wycieczki meleksami dotarli do Muzeum Wyrzutni Rakiet, następnie spacerem doszli do największej atrakcji parku, czyli słynnych ruchomych wydm. Wspięli się na najwyższą z nich, Wydmę Łącką, znajdującą się na wysokości około 40 m n.p.m. Na własnej skórze przekonali się, że słowińskie wydmy się poruszają, i że jest to miejsce wyjątkowe na skalę kraju, z niesamowitymi widokami i klimatem. Po południu wycieczka udała się do centrum Łeby, gdzie zwiedziła „Odwrócony dom”. Okazał się on poważnym sprawdzianem dla błędnika uczniów. Następnie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęć z figurami ulubionych celebrytów w „Muzeum Figur Woskowych”.

            Głównym punktem programu drugiego dnia była wizyta w Sea Parku w Sarbsku. Jest to miejsce łączące dobrą zabawę z edukacją i jednocześnie jedyny park rozrywki w Polsce, którego tematyką jest fauna i flora mórz i oceanów. Największą atrakcją parku było fokarium, w którym o wyznaczonych godzinach odbywał się pokaz umiejętności fok, uchatek kalifornijskich i kotików. Czas można było spędzić również w prehistorycznym oceanarium 3D oraz biorąc udział w multimedialnym pokazie sympatycznego wieloryba Błękitka. Na tym nie koniec: można było również wejść na “wrak na wspak”, czyli statek odwrócony do góry dnem, zwiedzić park miniaturowych latarni, park makiet zwierząt morskich w skali 1:1, a jeśli tego było jeszcze mało, to na odważnych czekał jeszcze park trampolin. Atrakcji było więc bez liku, w sam raz na kilka godzin dobrej i rozwijającej zabawy, a trzeba zaznaczyć, że ze względu na deszczową pogodę ich część była niedostępna. Pomimo tego wszyscy dobrze się bawili i wrócili do Strzelec w dobrych humorach.

          • 29. finał Sprzątania Świata

          • Polska już po raz 29. sprząta Świat. Nasza szkoła wraz z Fundacją Nasza Ziemia również włączyła się do akcji. 16.09 wiedza przerodziła się w działanie .

          • Światowy Dzień Kropki

          • Czy zastanawialiście się kiedyś, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywają kropki? Nasi uczniowie już wiedzą. 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dla wielu był to czas odkrywania swoich talentów, wiary we własne możliwości, kreatywności i motywacji.,

          • Obiady w naszej szkole

          • Od 12.09 będzie możliwość zjedzenia obiadu w naszej szkole. Na stronie internetowej co tydzień będzie publikowane menu na nadchodzący tydzień. Można je znaleźć w zakładce: W naszej szkole - Obiady - Menu

            Menu 12-16.09

          • Narodowe Czytanie

          • Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

            Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. RomantycznośćŚwiteziankaPowrót tatyPani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu. 

            Twórca Ballad i romansów - Adam Mickiewicz, uważany jest nie tylko za twórcę polskiego romantyzmu, lecz także za najważniejszego polskiego poetę – wieszcza narodowego, czyli natchnionego poetę, duchowego przewodnika, patriotę. Jako romantyk zafascynowany folklorem w swojej twórczości odwoływał się do ludowych wierzeń, ukazywał współistnienie świata rzeczywistego i irracjonalnego, skupiał uwagę czytelników na roli przyrody, zasadach moralnych prostego ludu. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.

            Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

            W naszej szkole wybrano do przeczytania Świteziankę.

    • Galeria zdjęć

        brak danych